Uluslararası Ticaret ve Lojistik ABD
Misyon
Programımızın temel misyonu, Uluslararası Ticaret ve Lojistik öğretimi için gerekli teorik bilgileri, toplumsal bilgi birikimi ve değerleri üzerine bina edilmiş olan çağdaş ve inovatif uygulamalarla birleştirebilen, alanında yeni bilgi ve yaklaşımları izleyebilme becerisi kazanmış, çağdaş dünya ve ülke gerçeklerinin farkında, Uluslararası Ticaret ve Lojistik alanında mevcut yöntemleri uygulayıp yeni metotlar geliştirebilecek uzman insan kaynağı yetiştirmektir. Bu misyon, Bursa Teknik Üniversitesi’nin eğitim, bilimsel araştırma ve toplum hizmetlerinde mükemmele ulaşma misyonuna katkıda bulunulacak şekilde içselleştirilmektedir.
Vizyon
Eğitim-öğretim, araştırma kalitesi ve işbirlikleri ile ilk sırada tercih edilen, Türkiye’de yeni bir bakış açısıyla ticaret politikalarının etkin bir şekilde sürdürülmesini sağlayan, kamu-sanayi işbirliğinde katma değer projeler üreten, evrensel değerlere saygılı, niteliği yüksek ve yenilikçi bir bölüm olarak dünya markası haline gelmektir.
ABD Olanakları
Üniversitemizin, öğrencilerin kullanımına sunduğu kütüphanemiz, Mimar Sinan Yerleşkesi C Blok’taki üç katlı müstakil binada toplam 2.307 m2 kapalı alan üzerinde hizmete vermektedir. Kütüphanemizde 351 kişilik oturma kapasitesi, 23 adet bireysel çalışma odası, 9 adet grup çalışma odası, 4 adet akademik çalışma odası ve 24 Kişilik toplantı salonu bulunmaktadır. Bu alanda öğrencilerimizin kullanımına sunulan 8 masaüstü bilgisayar bulunmaktadır. Kütüphane hem akademik dönemde hem de yaz döneminde Pazartesi- Cuma 08:00 ile 16:30 arası hizmet vermektedir. Resmî tatillerde ve hafta sonlarında ise kapalıdır. Kampüs içerisinde öğrencilerimizin kullanabileceği kablosuz internet hizmeti sunulmaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayar kullanımının zorunlu olduğu derslerde tüm sınıf mevcuduna yetecek bilgisayar sayısına sahip bilgisayar laboratuvarının ders için kullanıma tahsis edilebilmesi imkânı bulunmaktadır. Kütüphanemizde dijital veri tabanlarının erişimine önem verilmektedir. Araştırmacıların talepleri ve ihtiyaçları göz önünde tutularak Sosyal Bilimler alanında saygın ve dünyada önde gelen veri tabanlarından bir havuz oluşturulmuştur. 2011-2016 yılları arasında Üniversitemiz Kütüphanesine 4.500 adet Türkçe ve İngilizce kitap alınmıştır. Yaklaşık 16.000 kitap üniversitemiz kütüphanesinde öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Üniversitemizin 21.040 e-dergi, 154 e-kitap ve 18 elektronik veri tabanı aboneliği mevcut olup öğrencilerin kullanımına açıktır.
İstihdam Olanakları
Mezun öğrenciler; uluslararası ticaret alanında faaliyet gösteren kamu kurumlarında, özel sektörde ve uluslararası kuruluşlarda kariyer yapmak üzere hazırlanmaktadır.
Eğitim Dili
Türkçe
Eğitim Türü
Yüz yüze
Programın Amacı
Uluslararası ticaret ve lojistik tezli yüksek lisans programı; öğrencilere ticari işlemler ve lojistik aşamalarının yanı sıra, uluslararası işletmeler ve onların işleyişiyle ilgili derin bir kavrayış kazandırmayı amaçlamaktadır.
Programın Hedefleri
Verilecek eğitimle öğrencilerin ilgili alana yönelik bilgi birikiminin arttırılmasının yanı sıra, iş etiği ve sosyal sorumlulukla ilgili perspektiflerinin zenginleştirilmesi hedeflenmektedir.
Programın Tarihçesi
Üniversitemiz Lisansütü Eğitim Enstitüsü bünyesinde Uluslararası Ticaret ve Lojistik Tezli Yüksek Lisans Programı ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik Tezsiz Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programı Şubat/2020'de açılmıştır.
Program Müfredatı ve Dersleri
Uluslararası Ticaret ve Lojistik ABD Tezsiz Yüksek Lisans programı ders müfredatı için tıklayınız
Kabul Edilen Programlar
(Varsa) Alan Dışı Kabul Edilen Programlar
Eğitim Dili
Türkçe
Eğitim Türü
Yüz yüze
Programın Amacı
Amaç: Uluslararası ticaret ve lojistik tezli yüksek lisans programı; öğrencilere ticari işlemler ve lojistik aşamalarının yanı sıra, uluslararası işletmeler ve onların işleyişiyle ilgili derin bir kavrayış kazandırmayı amaçlamaktadır.
Programın Hedefleri
Hedef: Verilecek eğitimle öğrencilerin ilgili alana yönelik bilgi birikiminin arttırılmasının yanı sıra, iş etiği ve sosyal sorumlulukla ilgili perspektiflerinin zenginleştirilmesi hedeflenmektedir.
Programın Tarihçesi
Üniversitemiz Lisansütü Eğitim Enstitüsü bünyesinde Uluslararası Ticaret ve Lojistik Tezli Yüksek Lisans Programı ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik Tezsiz Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programı Şubat/2020'de açılmıştır.
Program Müfredatı ve Dersleri
Uluslararası Ticaret ve Lojistik ABD Tezli Yüksek Lisans programı ders müfredatı için tıklayınız
Kabul Edilen Programlar
(Varsa) Alan Dışı Kabul Edilen Programlar
Yönetim
ABD Başkanı: Prof. Dr. Orhan ÇAĞLAYAN
ABD Sekreter(ler)i: Arzu DALAKLI
ABD Kurul Üyeleri
Prof. Dr. Orhan ÇAĞLAYAN (ABD Başkanı)

Doç. Dr. Cevat BİLGİN (ABD Başkan Yardımcısı)

Doç. Dr. Ayberk ŞEKER (ABD Başkan Yardımcısı)

Prof. Dr. Orhan ÇAĞLAYAN (Bilim Dalı Başkanı, Lojistik Bilim Dalı)

Prof. Dr. Serkan ÖZDEMİR (Bilim Dalı Başkanı, Uluslararası Ticaret Bilim Dalı)

Arzu DALAKLI (Raportör, ABD Sekreteri)

Akademik Kadro
Prof. Dr. Hilal YILDIRIR KESER

Prof. Dr. Orhan ÇAĞLAYAN

Prof. Dr. Serkan ÖZDEMİR

Doç. Dr. Ayberk ŞEKER

Doç. Dr. Cevat BİLGİN

Doç. Dr. Hüseyin ÇETİN

Doç. Dr. Salih KALAYCI

Doç. Dr. Tuğçe DANACI ÜNAL

İletişim
Adres: 152 Evler Mahallesi Eğitim Caddesi No: 85 16330 Yıldırım/BURSA
Telefon: 02243003335